1. Teplomer
dôležitý pomocník v každej lekárničke, najmä ak máte doma malé dieťa. Druhov teplomerov je hneď niekoľko, stačí sa poradiť v lekárni.
2. Roztok na dezinfekciu
lieh, peroxid vodíka alebo jód. Skrátka čokoľvek, čo vám vydezinfikuje ranu. Pri deťoch ideálne taký, ktorý neštípe.
3. Inhalátor
je vhodný na úľavu pri rôznych respiračných ochoreniach počnúc chrípkou, nádchou, alergiou či astmou. Účinne uvoľňuje dýchacie cesty, napomáha pri vykašliavaní a uvoľňuje upchatý nos. Do inhalátora však používajte len špeciálny aerosólny roztok alebo minerálnu vodu určenú na inhalovanie. Pre detičky existujú špeciálne modely, ako napríklad OMRON DuoBaby, alebo OMRON CompAir Kids.
4. Tlakomer
na pravidelné meranie krvného tlaku zabúda veľa ľudí a pritom medzi ohrozené skupiny patria aj mladí ľudia. Vek ľudí, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami je čoraz nižší a riziko spojené s hypertenziou môže skončiť aj náhlou smrťou, dlhodobým liečením, alebo trvalou invaliditou s následnou starostlivosťou celej rodiny a nízkou kvalitou života. Preto výberu kvalitného, spoľahlivého a presného klinicky overeného tlakomeru so zabezpečenou kalibráciou, záručným a po-záručným servisom by ste mali venovať určitý čas.
5. Lieky proti hnačke/zápche
kvapky, tabletky alebo čierne uhlie, ktoré účinne zaberajú.
6. Lieky na zníženie teploty/bolesti
pri chrípke, vysokej teplote alebo bolestiach rôzneho pôvodu je potrebné mať v zásobe aj takéto lieky. Pozor však na detského užívateľa. Vždy si pozorne prečítajte príbalový leták.
7. Lieky na vypláchnutie očí
akékoľvek očné kvapky, ktorými si vypláchnete nečistoty z oka alebo v prípade pocitu suchosti oko zvlhčíte.
8. Na popáleniny
nikdy neviete, kedy k popálenine prídete. Preto majte vždy sprej alebo masť určenú na popáleniny.
9. Lieky proti alergii
alergici majú svoju extra lekárničku, ktorá obsahuje lieky na alergiu, ktoré mu určí alergiologička. Ak doma alergika nemáte, aj v tomto prípade nezabúdajte na lieky či mastičky určené na zmiernenie prejavov alergie. Nikdy totiž neviete, kedy sa môže alergia prejaviť.
10. Ušné kvapky
prievan alebo zápal je veľmi nepríjemný. Pri prvej pomoci sú vhodné kvapky, ktoré vám zápaly utlmujú.
11. Nosné kvapky
na trhu ich nájdete niekoľko. Pozor však na dobu užívania. Neodporúča sa ich užívať dlhšie ako 7 dní, môžu vyvolať závislosť. Pre deti kupujte špeciálne detské kvapky.
Okrem spomínaného vybavenia by lekárnička mala samozrejme obsahovať aj lieky, ktoré rodinný príslušníci pravidelne užívajú. Lekárničku uschovajte do uzamknuteľnej suchej skrine, mimo dosah detí. Minimálne dvakrát ročne kontrolujte jej obsah, aby vám niečo v prípade potreby nechýbalo alebo neboli lieky po exspirácii – dobe použiteľnosti. Niektoré prístroje, ako napríklad inhalátor, je potrebné po použití opláchnuť. Nezabúdajte teda na dodržiavanie hygieny. Škatuľky od liekov a príručný leták nikdy nevyhadzuje. Obsahuje dôležité info ako dĺžku užívania, spôsob dávkovania, sprievodné príznaky… Na vnútornú stranu skrinky umiestnite zoznam všetkých dôležitých telefónnych čísel ako prvá pomoc, zubár, detská lekárka, praktický lekár,… Ak ťažkosti pretrvávajú, konzultuje chorobu s lekárom, alebo ho navštívte, aby stanovil presnú diagnózu a spôsob liečby.